"Harcerka bez sprawności może dużo i dobrze chce, ale mało i źle może"
J. Falkowska
Sprawność to zdobyta i udowodniona działaniem umiejętność, którą harcerka lub harcerz potrafi posłużyć się w razie potrzeby. Sprawności występują w czterech poziomach trudności:
· Sprawności oznaczone jedną gwiazdką - dla początkujących w danej dziedzinie. Pozwalają zdobyć podstawowe harcerskie umiejętności lub na poziomie elementarnym poznać jakąś inną dziedzinę. Ich zdobywanie nie wymaga szczególnych predyspozycji i warunków ani długiego czasu próby. Sprawności te najbardziej odpowiednie są dla harcerek i harcerzy (10-13 lat).
· Sprawności oznaczone dwiema gwiazdkami - dla pogłębiających wiedzę i doskonalących umiejętności, rozwijających swoje zainteresowania. Motywują do zdobywania podstawowej wiedzy z wybranej dziedziny poza programem pracy drużyny lub zastępu i do samodzielnego poszukiwania możliwości ich praktycznego wykorzystania. Mogą je zdobywać harcerki i harcerze (10-13 lat) oraz harcerki i harcerze starsi (13-16 lat).
· Sprawności oznaczone trzema gwiazdkami - zakładają zdobycie ponadprzeciętnej, rozległej wiedzy i umiejętności z wybranej dziedziny, wymagają umiejętności samodzielnego, konsekwentnego doskonalenia się w tej dziedzinie, a także zorganizowania do działania innych (np. zastępu, drużyny, klasy). Najbardziej odpowiednie są dla harcerek i harcerzy starszych (13-16 lat).
· Sprawności mistrzowskie - wymagają umiejętności na poziomie niemal profesjonalnym (w przypadku dziedzin związanych z aktywnością zawodową), liczących się w dorosłym życiu. Mogą stanowić istotny atut przy podejmowaniu pracy zawodowej. Sprawności mistrzowskie stanowią świadectwo zaawansowanych zainteresowań i dużej aktywności społecznej w wybranej dziedzinie. Przeznaczone są dla wędrowniczek i wędrowników. Osoby, które zdobyły sprawności mistrzowskie, to potencjalni eksperci (w drużynie, w szczepie, w hufcu), służący pomocą zdobywającym sprawności niższego stopnia. W niektórych dziedzinach odpowiednikiem sprawności mistrzowskich są uprawnienia związkowe (np. odznaka „ratownika medycznego ZHP”), państwowe, specjalistyczne, potwierdzenia umiejętności wydawane przez odpowiednie instytucje (np. prawo jazdy, certyfikaty językowe, odznaki turystyki kwalifikowanej PTTK, uprawnienia żeglarskie).
Zasady i tryb zdobywania sprawności
Regulamin sprawności
Samarytańskie HIGIENISTA-HIGIENISTKA *
Przyrodnicze PRZYRODNIK-PRZYRODNICZKA *
Puszczańskie ROBINSON * *
Kucharskie KUCHCIK *
Finansowe OSZCZĘDNY-OSZCZĘDNA * · uprawnienia samodzielnego księgowego/samodzielnej księgowej · uprawnienia do prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów
Obozowe SOBIERADEK OBOZOWY *
Gospodarcze MAJSTERKLEPKA *
Terenoznawcze OBSERWATOR-OBSERWATORKA *
Łącznościowe GONIEC *
Harce HARCOWNIK * · uprawnienia animatora pedagogiki zabawy „Klanza” · uprawnienia sędziego INO
Krajoznawcze WSKAZIDROGA *
Turystyczne ŁAZIK * · przewodnik po obiekcie np. po pałacu w Wilanowie, kopalni soli w Wieliczce · przewodnik po mieście np. po Krakowie · przewodnik terenowy np. po regionie · przewodnik górski po danym paśmie · przodownik turystyki pieszej · przodownik turystyki górskiej
Językowe JĘZYKOZNAWCA *
Naukowe SZPERACZ *
Sportowe SPORTOWIEC *
Pływackie MŁODY PŁYWAK-MŁODA PŁYWACZKA *
Wokalne
ŚPIEWAK-ŚPIEWACZKA *
Instrumentalne GRAJEK * *
Społeczne MŁODY OBYWATEL-MŁODA OBYWATELKA *
Komputerowe KOMPUTEROWIEC *
|
|